Skip to content

Co oznacza kolor żółty?

Znaczenie koloru żółtego jest dość ciekawe, głównie dlatego, że jest nieco sprzeczne. Z jednej strony kolor żółty jest związany ze słońcem i kojarzy się przede wszystkim z radością, optymizmem, szczęściem, dobrym humorem i jest uważany za kolor energetyzujący. Z drugiej zaś strony, poprzez swoje powiązanie ze złotem i tym co materialne, bywa łączony z zazdrością, złością, zdradą i egoizmem, ale także z luksusem, bogactwem, władzą, obfitością, siłą i działaniem.

Żółty jest jednym z podstawowych kolorów, ponieważ nie jest wynikiem mieszania i raczej nikt nie ma problemów z jego rozróżnieniem. Jednak nie wszyscy wiedzą, że istnieje aż ponad 100 odcieni tego koloru.

Żółty jest kolorem świetlistym a jego odniesienie do słońca wiąże go z wiedzą i inteligencją, jako że zarówno wiedza i inteligencja były reprezentowane przez astro-władcę:

SŁOŃCE = ŚWIATŁO= WIEDZA

I tak np. w mitologii greckiej Apollo związany z wiedzą i sztuką, był również bogiem słońca. Czasy renesansu, wiek rozumu do dnia dzisiejszego nazywamy oświeceniem.

O żółtym możemy powiedzieć, że to kolor elastyczny, nieco niestabilny, dlatego, że w połączeniu z kroplą jakiegokolwiek innego koloru jest wysoce prawdopodobne, że będziemy mieć do czynienia z zupełnie nowym kolorem.

Kolor żółty oznacza: inteligencję, kreatywność, szczęście, zabawę, energiczność, młodość, piękno, zmysłowość, zazdrość i zdradę.

Psychologia koloru żółtego

W psychologii kolor, żółty reprezentuje inteligencję i stymuluje kreatywność, dlatego dość często sale lekcyjne pomalowane są właśnie tym kolorem. Jednak w nadmiarze pobudza niestabilność emocjonalną i może powodować niepokój, a jego nadmierna obecność może nawet podrażniać. Stąd często łączy się go z takimi kolorami jak zielony czy niebieski, o właściwościach dużo bardziej kojących.

Kolor żółty w modzie

Kobiety o złotym kolorze włosów, bez znaczenia na epokę w jakiej przyszło im żyć, zawsze były uważane za piękne, od Heleny Trojańskiej, Afrodytę po bardziej nam współczesne jak Marilyn Monroe.

Użycie koloru żółtego w ubiorze zazwyczaj przyciąga uwagę. Połączony z bielą jest świetlisty, ale już z czarnym dość krzykliwy. Żółty, osobie, która go nosi, dodaje lekkości, młodzieńczej energii. Większość z nas dobrze w nim wygląda, jednak powinny go unikać osoby o żółtym odcieniu skóry.

Jak zrobić żółty kolor?

Ponieważ żółty jest kolorem podstawowym, bardzo trudno go uzyskać w najczystszej postaci przez mieszanie innych kolorów. Jeśli spróbujesz wymieszać pomarańczowy, biały i odrobinę czerwieni, możesz uzyskać podobny odcień, być może wpadający w odcienie beżu czy wanilii.

Kolor żółty w marketingu i reklamie

Według Color Marketing Grup, aż 85% decyzji zakupowych podejmowane są na podstawie koloru produktu. Kolory wywołują emocje zgodnie z ich tonem.

Żółty znany jako jeden z najszczęśliwszych kolorów pomaga w przyciągnięciu uwagi, wywołuje pozytywne emocje takie jak optymizm czy radość. Prowokuje do kreatywności. Idealnie nadaje się do przyciągnięcia uwagi. Znajdziemy go w logo takich firm jak: Nikon, National Geographic, McDonald’s, Ikea, DHL czy Shell.

Ale to również kolor młodości. Korzystają z tego dość często marki samochodów, kierując żółte czy pomarańczowe modele do przyciągnięcia młodszych klientów, dlatego że wśród nieco starszych popularnością cieszą się zazwyczaj pojazdy w kolorach takich jak czerń czy biel, jako symbol elegancji i luksusu.

Pozostała symbolika koloru żółtego

Kolor żółty w przyrodzie znajdziemy wśród wielu kwiatów, ale to także kolor zbóż takich jak pszenica czy owies. Kolor lata, a wraz z brązem i pomarańczowym, żółty jest również kolorem jesieni.

Zakreślacze, markery, znaki drogowe również używają koloru żółtego, ponieważ ułatwia to przyciągnięcie uwagi. To jeden z powodów, dla którego kolor żółty jest określany kolorem egocentryzmu.

Współcześnie filozofia Feng Shui dodatkowo wzmacnia jego symbolikę koloru jako reprezentacji mądrości, osobistej mocy i stosunku do świata materialnego. Feng Shui uważa ten kolor za reprezentację trzeciej czakry – splotu słonecznego, której odpowiada kolor żółty.

Kolor ten jest związany z młodością, ale także z tym co stare, przeszłe, np. pożółkłe kartki książek, liście, białe tkaniny z czasem żółkną. Jest to kolejny przykład na to, jak sprzeczny może być ten kolor pod względem jego symboliki i znaczenia.

Pozytywne aspekty związane z kolorem żółtym:

  • młodość,
  • piękno,
  • zmysłowość,
  • optymizm,
  • radość,
  • przyjaźń,
  • dojrzałość.

Negatywne aspekty związane z kolorem żółtym:

  • narcyzm,
  • samolubstwo,
  • zazdrość,
  • zdrada,
  • hipokryzja.
  • choroba (zapalenie wątroby).

Żółty niewątpliwie przywodzi na myśl pozytywne emocje. To ulubiony kolor osób, które są spragnione kontaktu z drugim człowiekiem, pełne energii i radości. Wykazują łatwość przyswajania wiedzy, inteligentne z poczuciem własnej wartości.