Skip to content

Znaczenie i psychologia kolorów

znaczenie kolorów

Psychologia koloru zajmuje się analizą tego jak postrzegamy i zachowujemy się pod wpływem różnych kolorów, a także jakie emocje w nas wywołują poszczególne barwny. Tutaj należy zaznaczyć, że mogą występować różnice w interpretacji i znaczeniu, w zależności od kontekstu kulturowego.

Fundamenty psychologii koloru

Prekursorem psychologii koloru był niemiecki poeta i naukowiec Johann Wolfgang von Goethe, który w swojej rozprawie Teoria koloru przeciwstawił się czysto fizycznemu postrzeganiu postulowanemu przez Newtona. 

Według niego, to jak widzimy kolor ma związek nie tylko z naszym postrzeganiem, w którym uczestniczą mózg i mechanizmy zmysłu wzroku. To jak rejestrujemy dany przedmiot nie zależy od samej materii czy światła, ale wiąże się również z naszym subiektywnym postrzeganiem.

kolory

Według badań Ewy Heller, niemieckiej psycholog zajmującej się psychologią koloru,  związek między kolorami w uczuciach i rozumie pokazuje, że oba nie są przypadkowo połączone. Wynika to z tego, że ich skojarzenia nie są jedynie kwestią gustu, ale uniwersalnymi doświadczeniami, które są głęboko zakorzenione w naszym języku i naszym myśleniu.

Wpływ kolorów na emocje i stan umysłu

Czy wiesz, że kolory wokół Ciebie mogą wpływać na Twoje emocje i stan twojego umysłu? Czy wiesz, że niektóre odcienie mogą Cię irytować lub przeciwnie: zrelaksować i uspokoić? 

Powinieneś wiedzieć, że kolory w Twoim otoczeniu, mogą mieć na Ciebie duży wpływ. I tak na przykład, mają znaczenie w tym jak postrzegamy żywność i jej smak. Ważny jest nie tylko sam kolor jedzenia, ale wszystkiego co znajduje się w polu widzenia jedzącego.

Na przykład chleb często sprzedawany jest w otoczeniu bądź opakowaniach brązowych lub o zabarwieniu złotym, co ma podkreślać ideę świeżych, domowych wypieków. Niektórzy oceniają, że brązowe M&M są bardziej czekoladowe niż na przykład te niebieskie.

Istnieją również badania, które wykazują, że preferencje kolorystyczne zależą od płci. I tak kobiety częściej preferują kolory ciepłe, natomiast mężczyźni te chłodniejsze. Czerń, biel i szary są postrzegane lepiej przez mężczyzn.

Nie od dziś wiadomo, że wiele firm projektuje swoją identyfikację wizualną uwzględniając znaczenie jakie przekazują poszczególne kolory, podkreślając tym samym swoje przesłanie do konsumenta i osobowość marki. Podobnie jest, kiedy dekoruje się sklepy, salony urody czy restauracje – zastosowane kolory mają ułatwić decyzje zakupowe

Jednak psychologii kolorów nie wykorzystuje się wyłącznie do osiągnięcia zysków ekonomicznych.

W arteterapii wykorzystuje się związek koloru z emocjami danej osoby, co jest sposobem na wpływanie na stan fizyczny i psychiczny pacjenta. I tak czerwień zwiększa tętno, co z kolei powoduje wzrost adrenaliny i sprawia, że ludzie czują się bardziej energicznie i entuzjastycznie.

Psychologia koloru w codziennym życiu

O tym, że barwy mają wpływ na nasze emocje, nikogo nie trzeba przekonywać. Właściwie kolory stały się częścią naszego codziennego języka. I tak, mówimy o kolorach ciepłych, takich jak: czerwony, żółty czy pomarańczowy, które wywołują w nas reakcje i te pozytywne (ciepło) jak i te negatywne (złość, wrogość). Kolory zimne, takie jak zielony czy niebieski często przyczyniają się do powstania u nas poczucie spokoju, ukojenia, ale i smutku.

Dlatego do pomalowania domu z rozwagą dobieramy kolory ścian, bo wiemy, że będziemy spędzać w nim wiele czasu. Elegancki odcień szarości w salonie, zielona kuchnia, która będzie kojarzyć się z wiosną i świeżością. Może lubisz jogę i medytację i prawdziwe odprężenie odniajdziesz w białym pomieszczeniu.

kolory we wnętrzach

Marketing emocjonalny 

Prawdopodobnie, obszarem w którym psychologia koloru jest najczęściej stosowana, jest marketing i budowanie marki. Chcemy wierzyć, że decyzje, które podejmujemy przy zakupie, opierają się wyłącznie na racjonalnej analizie, ale w wielu przypadkach decyzje zakupowe podejmują nasze emocje.

A jak dotrzeć do serca klienta? Przez nasze zmysły. To dlatego gdy na przykład wchodzimy do modnego sklepu odzieżowego często słyszymy energiczną muzykę, wyczuwalny jest przyjemny zapach, a kolory pomieszczenia szeptają do naszej podświadomości: “kup”.

Według Color Marketing Group, firmy specjalizującej się w wykorzystywaniu koloru, prawie 85% powodów, dla których dana osoba wybiera jeden produkt zamiast drugiego, ma związek z postrzeganiem koloru.

Na sukces firm ma również wpływ jakie kolory zastosują w swoich witrynach sklepowych. I tak, badania potwierdzają, że kolor czerwony ma tendencję do przyciągania spontanicznych nabywców, mimo że to chłodne kolory, takie jak niebieski, mogą wpłynąć na zwiększenie sprzedaży.

Psychologię koloru stosuje się także w brandingu. Czy wiesz, że czerwień pobudza apetyt? Dlatego nie dziwi fakt, że znane sieci fast foodów, takie jak McDonald’s, Pizza Hut czy KFC używają właśnie tego koloru w swoich logach czy obiektach.

Znaczenie kolorów i ich wpływ na umysł człowieka

Trudno mówić o jednoznaczności poszczególnych kolorów. Wiele zależy od intensywności i kontekstu, w którym zostanie użyty. Niemniej jednak, można wyodrębnić pewne przesłanie, z którymi nasza kultura je łączy.

Kolor biały

W kulturach zachodnich (a także w niektórych wschodnich, np. hinduistycznych) kolor biały oznacza czystość i niewinność, a także pokój i cnotę. W kulturach wschodnich i afrykańskich to kolor śmierci: czysta dusza, która odchodzi.

kolor biały

Symbolizuje:

  • czystość,
  • szczerość,
  • szczęście.

Kolor żółty

Żółty reprezentuje światło i złoto. Zazwyczaj jest to związane ze szczęściem, bogactwem, władzą, obfitością, siłą i działaniem. Badacze uważają jednak, że jest to jeden z najbardziej dwuznacznych kolorów, ponieważ reprezentuje on również zazdrość, złość i zdradę. Nadmierna obecność barwy jaskrawo-żółtej może być irytująca dla człowieka.

kolor żółty

Symbolizuje:

  • szczęście,
  • optymizm,
  • niską jakość, taniość.

Kolor pomarańczowy

Pomarańczowy kojarzony jest z entuzjazmem i działaniem. To również kolor związany z pożądaniem i zmysłowością. W świecie marketingu politycznego często mówi się, że pomarańczowy jest najbardziej optymistycznym kolorem ze wszystkich.

kolor pomarańczowy

Symbolizuje:

  • ciepło,
  • optymizm,
  • ekscytację.

Kolor czerwony

Czerwony to kolor silnie stymulujący, kojarzony z pasją, siłą, rewolucją i niebezpieczeństwem. Czerwień to kolor krwi, który kojarzy z pojęciem witalności, agresywności i doznań ekstremalnych. Noszenie tego koloru sprzyja postawom asertywnym i ekstrawertycznym.

kolor czerwony

Symbolizuje:

  • miłość,
  • żądzę,
  • złość.

Kolor różowy

Różowy to kolor słodyczy, delikatności, przyjaźni i czystej miłości. W naszej kulturze kojarzony jest również z kobiecością.

kolor różowy

Symbolizuje:

  • kobiecość,
  • szczerość,
  • wykwintność.

Kolor fioletowy

Fioletowy jest szczególnie ceniony w świecie marketingu, ponieważ reprezentuje smak, wyrafinowanie i elegancję. Dodaje efektu glamour, kojarzony jest z tajemnicą, nostalgią i duchowością. 

kolor fioletowy

Symbolizuje:

  • władzę,
  • wyrafinowanie,
  • duchowość.

Kolor niebieski

Niebieski to kolor nieba i wody. Reprezentuje spokój i inteligencję. Podkreśla zaufanie, elegancję i czystość. Jest to kolor popularny wśród firm technologicznych. Używają go w swoich logotypach między innymi: Facebook, Linkedin, Twitter, Samsung, IBM czy HP. 

kolor niebieski

Symbolizuje:

  • wysoką jakość,
  • niezawodność,
  • męskość.

Kolor zielony

Zielony reprezentuje młodość, nadzieję i nowe życie, ale także działanie i ekologię. Projektanci wnętrz zgadzają się, że pomieszczenie pomalowane w odcieniach zieleni zachęcają do relaksu i dobrego samopoczucia.

kolor zielony

Symbolizuje:

  • zdrowie,
  • świeżość i naturalność,
  • zazdrość.

Kolor szary

W symbolikę koloru szarego wpisane jest niezdecydowanie i przeciętność, z drugiej strony, specjaliści w dziedzinie psychologii podkreślają znaczenie spokoju i wytrwałości, z jakim jest związany.

kolor szary

Symbolizuje:

  • neutralność,
  • monotonię,
  • stabilność.

Kolor czarny

Czarny związany jest ze śmiercią, złem lub zniszczeniem. Ze względu na swój związek z ciemnością, czerń symbolizuje tajemnicę i to co nieznane. W świecie mody czerń jest kolorem elegancji, formalności i trzeźwości.

kolor czarny

Symbolizuje:

  • śmierć,
  • żałobę,
  • elegancję.