Skip to content

Co oznacza kolor zielony?

dziewczyna na zielonym tle z liści

Zieleń liści drzew, trawy czy mchu powodują, że pierwsze skojarzenie z kolorem zielonym odnosimy do tego co związane z naturą i życiem.

To jeden z najczęściej występujących kolorów w przyrodzie i ten, który na drodze naszej ewolucji najczęściej nam towarzyszył.

Ale znaczenie koloru zielonego jest nieco bardziej złożone. Z jednej strony to symbol życia i płodności (zarówno seksualnej jak i rolniczej), z drugiej zaś, symbolizować może to co tego życia pozbawia – trucizny, jadowite zwierzęta, ale też zepsute jedzenie.

Symbolika koloru zielonego

Kwintesencją zieleni jest to co związane z naturą i roślinnością budzącą się do życia i to stąd bierze swój początek symbolika koloru zielonego. Kojarzona z narodzinami, życiem, siłą i energią. To kolor wiosny, płodności, wzrostu i dobrobytu, kolor młodości i niewinności. 

Związany z leczeniem, uzdrawianiem i świeżością. Zieleń to również kolor nadziei, optymizmu i szczęścia. Najbardziej związany z ideą równowagi, spokoju i wyciszenia, ale także z tym co duchowe.

Natura, postrzegana jako piękna i pełna życia, ma też swoją ciemną stronę. Jest pełna śmierci, krwi, prześladowań i okrucieństwa. I tak w kolor zielony wpisane są negatywne konotacje. Wśród nich pojawiają się skojarzenia z trucizną i toksycznością, pochodzące prawdopodobnie z zabarwienia wielu roślin i zwierząt (np. węży i żab).

Śmierć, przerażenie i manipulacja to pojęcia wpisane zwłaszcza w ciemniejsze odcienie, co podkreśla także połączenie z czernią

Będąc symbolem młodości i przyjemności, nadaje jasnozielonej barwie znaczenia niedojrzałości i naiwności, a także utożsamia go z nadmiarem poszukiwań przyjemności. Wiąże się również z próżnością i słabością. 

Wpływ koloru zielonego na człowieka

Kolor zielony powstaje na skutek połączenia niebieskiego i żółtego. W konsekwencji może wpływać na człowieka podobnie jak te kolory. Stąd zieleń postrzegana jest zarówno jako kolor relaksujący, jak i stymulujący; relaksuje ciało, jednocześnie stymulując umysł.

Wywołuje poczucia ukojenia i ulgi, pozwala się uspokoić i wyciszyć, co z kolei poprawia stabilność emocjonalną. Wiąże się z optymizmem, witalnością, podnoszeniem poziomu energii i motywacji oraz pomaga w utrzymaniu nadziei. 

Dlatego często zaleca się stosowanie zieleni w pomieszczeniach, w których poszukuje się stabilności i spokoju. Stosowany jest również w celu ułatwienia kontaktów między ludźmi, wpływa na zwiększenia ich towarzyskości.

Z badań nad oddziaływaniem kolorów na psychikę ludzką wynika, że kolor zielony ma kojący wpływ na układ nerwowy, działa relaksacyjnie i odstresowuje. To, dlatego właśnie w tym kolorze maluje się wnętrza szpitali.

kolor zielony

Kolor zielony w marketingu i biznesie

Związek koloru zielonego z natura i odnową biologiczną powoduje, że jest to kolor, który podkreśla uzdrawianie, równowagę, poczucie komfortu. Związany z leczeniem i uzdrawianiem, sprzyja medytacji i zachowaniu motywacji. Jego kojące działanie spowodowało, że przypisano go centrom zdrowia, odnowy biologicznej. Ubrania lekarzy i chirurgów są zielone.

W ostatnich latach kolor zielony stał się popularnym kolorem wśród marek. Kojarzony z ekologią, ale także ze pewnością siebie, młodością i świeżością. Kolor zielony jest idealnym, jeśli chcesz podkreślić stabilność, dobrobyt, zwłaszcza jego ciemniejsze odcienie. Bardzo dobrze wpisuje się także tam, gdzie należy podkreślić bezpieczeństwo i zaufanie. 

Doskonały dla produktów ekologicznych, związanych z naturą, zdrowiem. Kolor zielony dodaje dynamizmu i energii.

Zielony w kulturach świata

W większości krajów Europy zieleń jest symbolem szczęścia, energii, odrodzenia i natury. To kolor związany z Bożym Narodzeniem, a w krajach takich jak Irlandia z religią katolicką. 

W średniowieczu uważano go za kolor związany ze złem, często w tym kolorze przedstawiano diabła. Wiąże się go również z zazdrością i słabością.

Dla muzułmanów zielony jest świętym kolorem, związanym z prorokiem Mahometem. Jest to również symbol siły, szczęścia i prestiżu. W Chinach i na całym wschodzie oznacza nadzieję, płodność i dobre intencje. Chociaż czasami łączony jest ze wstydem i niewiernością.

Życie i śmierć związane z naturą i kolorem zielonym były obserwowana u wielu kultur i społeczeństw na przestrzeni wieków. Na przykład, w starożytnym Egipcie, bóg Ozyrys, związany z sądem dusz i odrodzeniem, miał skórę w tym kolorze.

Dla ludności przedkolumbijskiej zieleń symbolizowała nieśmiertelność, płodność i siłę, a przy wykonywaniu masek pogrzebowych używali oni jadeitu. W niektórych krajach Ameryki Południowej, zieleń jest silnie związana z symbolem dżungli, co nadaje jej silniejszej symboliki kojarzonej ze śmiercią.

Pozostała symbolika koloru zielonego

W ubiorze zieleń podkreśla spokój i dobre samopoczucie. Osoby, które uważają zielony za swój ulubiony kolor są zazwyczaj dojrzałe, wrażliwe i otwarte. Zwracają baczną uwagę na swoje otoczenie i zazwyczaj są bardzo przyjazne i towarzyskie. 

We wschodniej filozofii, zieleń reprezentuje czwartą czakrę, znaną również jako Anahata (przetłumaczony, zwykle jako nietknięty) i reprezentuje serce. Z emocjonalnego punktu widzenia ta czakra reprezentuje dobre samopoczucie, miłość i współczucie.

Kolor zielony to również kolor nadziei, związany z wiosną i odnową, która przychodzi po czasie niedostatku. Istnieje niemieckie przysłowie, które mówi, że “im bardziej suche czasy, tym bardziej zielona jest nadzieja”.

To również symbol bogactwa i dobrobytu – reprezentuje dolara. Odcienie ciemnej zieleni wykorzystuje się do podkreślenia zamożności i prestiżu.

Pozytywne aspekty związane z kolorem zielonym

  • Wzrost
  • Zdrowie
  • Nadzieja, wiara
  • Świeżość
  • Młodość
  • Przyroda
  • Spokój
  • Zaufanie
  • Powodzenia.

Negatywne aspekty związane z kolorem zielonym

  • Niedojrzałość
  • Trucizna
  • Toksyczny
  • Zazdrość
  • Ambicja
  • Słabość
  • Stagnacja