Skip to content

Co oznacza kolor szary?

słoń w kolorze szarym

Pierwsze skojarzeniem, które najczęściej przychodzi na myśl o kolorze szarym, to monotonia, brak nadziei i smutek. Łączy się z tym co nieprzejrzyste, ponure, brudne, ale także z tym co formalne, konserwatywne i wyrafinowane.

To kolor, którego znaczenie jest w zasadzie neutralne, ale któremu łatwo nadać konotacje negatywne. Wiązany jest z popiołem, pyłem, kamieniami, ale także siwymi włosami, co z kolei przywodzi na myśl podeszły wiek i proces starzenia się. Choć nie jest to dokładnie ten sam kolor, to kojarzony jest również ze srebrem.

Symbolika koloru szarego

Szary to również punkt pośredni pomiędzy czernią i bielą, nie tylko na skali kolorów, ale również i w symbolice. Leżąc pomiędzy dniem i nocą, dobrem i złem, szary w konsekwencji nabiera znaczenie tego co pomiędzy i wyraża neutralność.

Kolor szary wpływa na umysł człowieka, wywołując poczucie niepokoju i lęku. Jasne szarości wiązane są z tym co kobiece, natomiast ciemne, z tym co męskie.

Jego związek z siwymi włosami, podeszłym wiekiem, popiołem, nadaje siły przesłaniu o postępującej utracie, bliskim końcu, upływającym czasie.

To również kolor kojarzony z kamieniem, który nie rodzi życia, w przeciwieństwie do ziemi z którą jest związany. Kamień pozostaje stabilny, niezmienny, emanuje chłodem.

Brak chromatyczności wiąże ten kolor również z nudą , monotonią i rutyną, apatią i konformizmem oraz brakiem ambicji, siły i umiejętności walki, brakiem charakteru i spontaniczności oraz poczuciem pustki. 

Kolor szary przyczynia się do spadku poziomu natężenia światła, stąd tak jego silny związek ze zjawiskami uważanymi za smutne, melancholijne – desz, szary dzień. Szary pozwala również na łatwy kamuflaż, stąd jego znaczenie związane z ukryciem i unikaniem.

Jest kolorem kompromisu: nie jest ani czarny, ani biały. Jest przejściem między dwoma nie-kolorami. Im bardziej szary staje się czarny, tym bardziej dramatyczny i tajemniczy. Im bliżej srebra lub bieli, tym bardziej staje się on oświecony i żywszy.

Z drugiej strony, szarość może emanować bardziej pozytywnymi emocjami i symboliką. Jej związek z wiekiem mówi nam o doświadczeniu, mądrości i trzeźwości. Wywołuje poczucie spokoju. Wiąże się ze zdolnością do refleksji, doceniania różnych punktów widzenia i zachowania bezstronności

Innym jego znaczeniem jest jednak idea trwałości, powagi i tradycji, a podobieństwo do srebra podnosi poczucie wartości i elegancji. Jest to również kolor związany z nauką i obiektywizmem.

Jaśniejsze odcienie szarości wiążą się ze skromnością i inteligencją, a także z samokontrolą, szacunkiem i spokojem. Sprzyja komunikacji i poszukiwaniu w niej sprawiedliwości. 

kolor szary

Kolor szary w marketingu i biznesie

W marketingu i biznesie, kolor szary często używany jest do podkreślenia stabilności, sukcesu i doświadczenia, co w konsekwencji wyraża niezawodność i bezpieczeństwo. To kolor związany z elegancją i sukcesem. Jest często wybierany przez marki, które reprezentują klasyczne wartości, np. marki samochodów, biżuterii. Jego związek z wiedzą, sprawia, że szary jest również popularnym kolorem w branży technologicznej.

Kolor szary w modzie

Kolor szary w ubiorze sprzyja unikaniu nadmiernej uwagi, ale także podkreśleniu rozważności, powagi i elegancji. Jego łatwość łączenia z innymi kolorami, sprawia że jest chętnie wybierany do podkreślenia efektywnych kontrastów.

To również jeden z najlepszych kolorów do wybrania podczas rozmów kwalifikacyjnych. Odzwierciedla profesjonalizm, wyrafinowanie, jest skromny i nierozpraszający uwagi. 

Kolor szary w dekoracji

Niewątpliwie szary kolor jest odpowiedni dla każdego pomieszczenia w domu i dopasowuje się do każdego stylu dekoracji. Doskonała alternatywa dla beżów i bieli. Odpowiednio dopasowane odcienie szarości nadają wnętrzom klasycznego i eleganckiego wyglądu. Jego neutralny charakter umożliwia podkreślenie atmosfery pomieszczenia poprzez dobrane meble, akcesoria i wystrój w ogóle. 

Pozostała symbolika koloru szarego:

 • „Szare życie” wyraża istnienie bez większego znaczenia i celu.
 • „Szary człowiek” to taki, który jest smutny i niezauważony.
 • Szarość kojarzona jest z jesienią, złą pogodą i smutkiem.
 • Substancja, która tworzy mózg, nazywana się „substancją szarą”, stąd związek tego koloru z tym co intelektualne.

Pozytywne aspekty związane z kolorem szarym:

 • doświadczenie,
 • elegancja,
 • profesjonalizm,
 • neutralność,
 • stabilność.

Negatywne aspekty związane z kolorem szarym:

 • smutek,
 • przemijanie,
 • monotonia,
 • apatia,
 • rutyna.