Skip to content

Co oznacza kolor pomarańczowy?

kolor pomaranczowy

Kolor pomarańczowy to połączenie koloru czerwonego z żółtym. Reprezentuje ogień, słońce i zabawę. Jego nazwa pochodzi od cytrusów, typowych dla klimatu tropikalnego. Stąd silny związek symboliczny tego koloru z tym co egzotyczne i ekscytujące

Inspiruje do podejmowania ryzyka i niezależności. Oznacza również entuzjazm, uniesienie, a gdy jest bardzo intensywny lub wpadający w czerwień, oznacza zapał i pasję. Budzi uczucie siły, energii, ambicji, determinacji, radości i triumfu. To kolor zabawy, towarzyskości, jeden z kolorów radości.

Symbolika koloru pomarańczowego

To kolor pełen smaku, kolor tego co smaczne i aromatyczne.  Czerwony jest słodki, żółty jest kwaśny, pomarańczowy to łączy, jest słodko-kwaśny. Poza cytrusami, zwykle kojarzona z jesienią, zachodem i wschodem słońca.

Pomarańczowy zwraca uwagę, jest krzykliwy, wywołuje też uczucie ciepła. Ale to także kolor ostrzegający o niebezpieczeństwie, czaszka na pomarańczowym tle, czy pomarańczowe migające światła samochodów są tego przykładem. 

To również kolor, który najbardziej kontrastuje z kolorem morza, dlatego kamizelki ratunkowe i boje zwykle są pomarańczowe, podobnie jak kamizelki bezpieczeństwa dla pracowników drogowych. 

W pomieszczeniach, pomarańcz tworzy przyjemny klimat. Nie jest tak jasny jak żółty i tak duszny jak czerwony. Rozgrzewa, rozjaśnia i rozwesela. Jest ciepły, intymny, przyjazny, przywołuje skojarzenie ognia, słońca i światła.

W Chinach kolor pomarańczowy znajduje się pomiędzy żółtym, kolorem doskonałości, a czerwonym, kolorem szczęścia. Ale ma też swoje znaczenie: jest kolorem przemiany

Żaden inny kolor nie symbolizuje transformacji lepiej niż pomarańczowy. Żółty i czerwony są przeciwieństwami, ale są też spokrewnione, należą do siebie, jak ogień i światło, jak zmysły i duch. 

W buddyzmie pomarańczowy jest kolorem oświecenia, reprezentuje najwyższy stopień doskonałości. Dalajlama, mnisi buddyjscy zawsze ubrani są na pomarańczowo.

Kolor pomarańczowy wiąże się z towarzyskością, oryginalnością, ekstrawagancją, aktywnością, entuzjazmem i bliskością. Z drugiej strony, niektóre odcienie pomarańczowego reprezentują to, co jest zbyt krzykliwe, frywolne i konwencjonalne; inne odcienie natomiast, to co jest niewystarczające i niebezpieczne.

Kolor pomarańczowy w marketingu i biznesie

Kolor pomarańczowy, podobnie jak czerwony i żółty, pobudza apetyt i smak. To kolor towarzyski, dzięki wywoływanej przez niego energii sprzyja również rozmowom. Zaleca się jego stosowanie w restauracjach lub do reklamowania produktów spożywczych.

Kilka dekad temu projektanci reklam wykorzystywali atrybut krzykliwości i zwracania uwagi, nadmiernie używając tego koloru we wszystkich możliwych tekstach reklamowych. Podobnie rzecz się miała w przemyśle tworzyw sztucznych, stosując ten kolor w wielu wyrobach codziennego użytku. Przyczyniło się to do postrzegania tego koloru w kontekście tego co tanie i masowe.

Z jednej strony kolor pomarańczowy motywuje do działania, uwalnia duże dawki energii, z drugiej strony to znak zachowania ostrożności i ograniczający pewne działania.

Idealny do przyciągania uwagi dzieci, doskonały dla marek związanych z branżą zabawek. Na przykład logo Nickelodeon wykorzystuje ten kolor do przyciągnięcia uwagi młodej publiczności ze względu na emanującą witalność i entuzjazm.

To również świetny kolor dla biur podróży, które w swojej ofercie mają wycieczki ekscytujące lub ekstremalne. Stosując ten kolor w swojej identyfikacji wizualnej czy na stronie internetowej, przyciągną odbiorców spragnionych przygód i zabawy.

Kolor pomarańczowy w modzie

Bez wątpienia, pomarańczowy jest jednym z najbardziej uderzających kolorów, a noszenie go jest wezwaniem do zwrócenia uwagi. Pomarańcz w bardziej miękkich, pastelowych odcieniach nabiera łagodniejszego wyrazu, a w połączeniu z błękitem i bielą może być kolorem miłosnym.

Kolor pomarańczowy wyraża pewność siebie, wysoką samoocenę i szczęście. To kolor śmiały.

Ktokolwiek nosi pomarańczowy, chce być zauważony. Pomarańczowy ubiór jest bardziej widoczny dla kobiet niż dla mężczyzn. Jest to kolor obecny w modzie letniej, szczególnie odpowiedni dla kobiet o ciemnej lub opalonej skórze. 

Pomarańczowy w Feng Shui

Pomarańczowy reprezentuje drugą czakrę, reprezentując siłę życiową, kreatywność i życie sentymentalne, a także, w wielu przypadkach, wiąże się z zazdrością i zmysłowością.

To dodają nowego znaczenia kolorowi pomarańczowemu, który na zachodzie nie jest tak silnie związany z seksualnością.

Pozytywne aspekty związane z kolorem pomarańczowym:

 • Towarzyskość
 • Optymizm
 • Entuzjazm
 • Niezależność
 • Odwaga
 • Twórczość
 • Zabawa

Negatywne aspekty związane z kolorem pomarańczowym:

 • Powierzchowność
 • Zależność
 • Samolubność
 • Zarozumiałość
 • Despotyzm