Skip to content

Co oznacza kolor niebieski?

kolor niebieski

Kolor niebieski najczęściej kojarzony jest z niebem i z wodą w niemal wszystkich jej formach, zwłaszcza spokojnymi morzami czy oceanami. To właśnie stąd nasuwa się główne znaczenie tego koloru – spokój i stabilność.

Kolor jasnoniebieski ma bardziej czystą i niewinną symbolikę (błękit nieba, spokojna woda), podczas gdy ciemnoniebieski odnosi się bardziej do dojrzałości i twardości (burze, fale, zachód słońca).

Wpływ koloru niebieskiego

Według badań nad nastrojem i jego związkiem z kolorami, niebieski sprzyja cierpliwości, życzliwości, a nawet pogodzie ducha, choć nadmiar tego koloru, zwłaszcza w ciemniejszych odcieniach, może powodować zmęczenie, a w skrajnych przypadkach, przyczyniać się nawet do stanów depresyjnych.

Symbolika koloru niebieskiego

Kolor niebieski wiązany jest z nieśmiałością, introspekcją, ale także z ukojeniem, pogodą ducha czy tolerancją. To jeden z kolorów najbardziej związanych ze spokojem i kontrolą sytuacji, ale także z równowagą, zrozumieniem i ochroną. To także kolor wyrażający zaufanie, wiarygodność i troskę o innych. Ciemniejsze odcienie często są kojarzone z inteligencją, siłą i pewnością siebie, jaśniejsze natomiast z niewinnością i hojnością.

Dlatego niebieski wiąże się ze stabilnością umysłową i emocjonalną, ale także z tym co związane rozumem i inteligencją. Zaobserwowano, że kontemplacja niebieskiego sprzyja kontroli i pogłębieniu oddechu, obniża ciśnienie, wspomaga medytacje, ale także procesy kreatywne, serdeczność i zrozumienie międzyludzkie.

Kolor niebieski symbolizuje: wolność, lojalność, wierność, harmonię. Kojarzony jest również z siłą i autorytetem, energią fizyczną i inteligencją, z tym co męskie, nowoczesne, a także ma związek z rozwojem technologicznym.

Z drugiej strony, podobnie jak w przypadku innych kolorów, również i niebieski może mieć pejoratywne znaczenie. Negatywna symbolika tego koloru wiąże z introspekcją i kontrolą, szczególnie ciemne odcienie mogą nawiązywać do braku spontaniczności, ale także egocentryzmu, dystansu.

Czasami kolor niebieski identyfikuje ludzi sztywnych i konserwatywnych, melancholijnych i emocjonalnych. W odniesieniu do nastroju powszechny jest zatem związek między niebieskim a smutkiem lub depresją, a także biernością.

Kolor niebieski w reklamie

Niebieski, podobnie jak kolor biały, kojarzony jest z czystością zarówno fizyczną jak i duchową. To dlatego tak często wykorzystuje się go przy projektowaniu opakowań środków czyszczących czy odświeżaczy.

To również kolor silnie związany z wiedzą, technologią. Stąd wiele firm w tym sektorze używa tego koloru w swojej identyfikacji wizualnej. Istnieją również badania, które wykazały skuteczność zwiększenia sprzedaży poprzez połączenie tego koloru z szarym czy czarnym.

Kolor zimny

Kolor niebieski jest określany jako kolor zimny i naturalnie kojarzy się ze śniegiem i lodem. Bardzo łatwo sprawdzić „temperaturę” tego koloru, przez przejście z pomieszczenia o „ciepłych” kolorach do pokoju pomalowanego na niebiesko. Większość osób doświadcza uczucia spadku temperatury.

Niebieski – kolor boski

W wielu kulturach niebieski jest również kolorem tego co boskie. I tak:

 • bóg Amon – o niebieskiej skórze, co pozwoliło mu latać po niebie, nie będąc widzianym.
 • Wisznu – niebieski bóg Hinduizmu
 • św. Maria – przedstawiana w niebieskim okryciu.
kolor niebieski

Kolor władzy

Kolor niebieski możemy znaleźć w wielu antycznych dziełach artystycznych, gdzie miał podkreślać władzę i wysoki status ekonomiczny. Działo się tak ponieważ do XIII wieku był to jeden z najtrudniejszych do uzyskania kolor w ówczesnym ubiorze i w konsekwencji również bardzo drogi.

Kolor niebieski to kolor policji i innych służb bezpieczeństwa. Podkreśla autorytet, zaufanie i władzę. To również kolor sukcesu na rozmowach kwalifikacyjnych.

Pozostała symbolika koloru niebieskiego

Kolor niebieski związany jest z niebem powietrzem i wodą. To również kolor zimy.

Należy unikać używania koloru niebieskiego w sektorze związanym z żywnością, ponieważ niebieski hamuje apetyt. 

Kolor niebieski, według filozofii Feng Shui, ma silny związek z wolnością, niezależnością, poczuciem bezpieczeństwa, organizacją czy lojalnością. 

Pozytywne aspekty związane z kolorem niebieskim:

 • spokój,
 • harmonia,
 • wierność,
 • lojalność,
 • autorytet,
 • inteligencja,
 • wolność.

Negatywne aspekty związane z kolorem niebieskim:

 • kontrola,
 • brak spontaniczności,
 • egocentryzm,
 • dystans,
 • konserwatyzm.