Skip to content

Łapacz snów

lapacz snow

Łapacz snów to amulet Indian Ameryki Północnej, który chroni przed złymi snami i koszmarami. 

Tradycyjnie, pierścień łapacza wykonany jest z drewna wierzbowego, co reprezentuje koło życia. Obręcz wypełniona jest siecią, która symbolizuje marzenia i pragnienia, które tkamy podczas snu. W samym środku obręczy znajduje się pustka, duch twórczy.

Według wierzeń Indian Ameryki Północnej, w czasie snu oddziaływają na nas dobre i złe moce. 

Zadaniem łapacza snów jest pomóc zachować nam dobre pomysły, przyjemne marzenia, a także chronić przed złymi energiami. Te ostatnie, zostają uwięzione w siatce i wraz z pierwszymi promieniami słońca zostają rozproszone.

Pochodzenie

Łapacz snów bierze swój początek u Indian Odżibwe. Nazywali oni swój amulet asabikeshiinh, co oznacza „pająk” lub bawajige nagwaagan, co można przetłumaczyć „pułapka na sny”.

Według tradycji amulety te tworzono ze sprężystego drewna, najczęściej wierzby. Wewnątrz obręczy lub kształtu łzy wiązano barwione nitki włosia roślinnego, ścięgna lub rzemienia. W ten sposób powstawało coś na kształt sieci.

Czasami siatkę ozdabiano koralikami. Miało to wzmocnić działanie amuletu, przytrzymując złe sny. Wraz z pojawieniem się pierwszych promieni słońca, to co złe było unicestwiane. Natomiast dobre sny, przez otwór i po doczepionych piórach, spływały na śpiącego.

W latach 60-tych XX wieku Odżibwe zaczęli sprzedawać swoje amulety ludności napływowej. Spotkało się to z ostrą krytyką innych rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Widzieli oni w tym akt bezczeszczenia ich tradycji. 

Popularność amuletów rosła w niebotycznym tempie i rozpoczęto ich produkcję na masową skalę: bez udziału Indian, bez poddawania ich mistycznemu procesowi i bez zaklinania ich mocy.

Legenda o łapaczu snów

W wierzeniach różnych plemion Ameryki Północnej świat i ludzie zostali stworzeni przez Tawa, boga słońca i Pajęczycę, czasem nazywaną Pajęczą Babcią lub Matką. Mądra i inspirująca, była przewodnikiem i opiekunką ludzi. Odżibwe nazywali ją Asibikaashi.

Według legendy, czuwała nad każdym stworzeniem na świecie, pochylając się nad miejscami ich spoczynku tkała pajęczą sieć. Szczególną pieczę sprawowała nad dziećmi.

Tkana przez nią pajęczyna była cienka, ale o potężnych właściwościach. Podczas snu, łapała zarówno dobre marzenia jak i koszmary. Miała moc uwięzienia w swoich nitkach wszelkiego zła czającego się w nocnych snach i sprawienia by zniknęło o świcie, wraz z pojawieniem się pierwszych promieni słońca. Dobre sny, przez otwór w pajęczynie, wracały do śpiącego.

Asibikaashi dbała też o to, aby słońce pojawiło się każdego ranka i wysłało do ludzi dobrą energię. Jednak z czasem, kiedy plemiona były coraz liczniejsze, dla Pajęczej Matki stało się coraz trudniejszym tkanie ochronnych sieci, łapiących sny.

Zwróciła się wtedy o pomoc do kobiet: babć i matek, aby teraz to one podjęły się wyplatania magicznych pierścieni, czuwających nad spokojnym snem ich najbliższych.

Inna legenda mówi o spotkaniu Pajęczycy z mędrcem plemiennym. Opowiedziała mu o cyklu ludzkiego życia, o tym jak ludzie mogą podejmować decyzje i wpływać na otaczający ich świat. Utkała pajęczynę wokół wierzbowego kręgu, aby zobrazować cykle, przez które przechodzi człowiek, od dnia narodzin do śmierci. 

Podarowała również starcowi pierścień, tłumacząc jak może wykorzystać jego moc do złapania i unicestwienia złych snów dręczących ludzi. Pierścień ten, na środku miał dziurkę, przez którą dobre marzenia mogły uciec i wrócić do właściciela, wpływając na jego życie. Złe sny nie miały takiej możliwości i były niszczone o poranku.

Dobro pozostaje, zło jest zablokowane

Obecnie, niektórzy ludzie rozwijają pojęcie marzenia sennego, rozumiejąc je jako aspiracje, pragnienia, tęsknoty. Dlatego łapacz snów służy im jako talizman pomagający w spełnieniu tych marzeń

Działa również jako filtr, odciągający złe myśli i wibracje. Ale wypełnia swoje przeznaczenie tylko wtedy, kiedy nada mu się znaczenie amuletu ochronnego. 

Wielu ludzi traktuje go jak egzotyczną zawieszkę do samochodu czy nad łóżko. W takim przypadku, w łapacz snów nie zostanie tchnięta odpowiednia magia, która pozwala mu na spełnienie swojego zadania.

Znaczenie Kolorów Łapaczy Snów

Jeśli zastanawiasz się, czy kolor łapacza snów ma znaczenie, to wiedz, że tak właśnie jest. Kolor pomaga we wzmocnieniu magii tego amuletu i przyciągnięciu właściwych emocji. Sprawdź, co oznacza każdy z nich i wybierz ten, który jest odpowiedni dla Ciebie.

kolory lapacza snow

Biały Łapacz Snów

Biały łapacz przywołuje uczucie czystości, niewinności i pokory. Wiąże się z relaksem, medytacją, porządkiem i czystością. Wybierz ten kolor, jeśli chcesz przyciągnąć uczucia spokoju, ciszy, ukojenia, duchowości i życzliwości.

Czarny Łapacz Snów

Czerń reprezentuje tajemnicę, wyrafinowanie i elegancję. Wybierz ten kolor dla swojego łapacza snów, jeśli chcesz przyciągnąć bezpieczeństwo, ochronę i poczucie pewności siebie.

Szary Łapacz Snów

Szary jest związany z równowagą i stabilnością. Wybierz ten kolor jeśli chcesz przyciągnąć spokój, ciepło, równowagę duchową i stabilizację.

Brązowy Łapacz Snów

Kolor brązowy związany jest z energią Matki Ziemi. Łapacz w tym kolorze posłuży do zwabienia stabilności, bezpieczeństwa, dobrych decyzji, a także przyciągnięcia uczucia człowieczeństwa.

Różowy Łapacz Snów

Różowy to kolor  subtelności i delikatności. To kolor dla tych, którzy chcą przyciągnąć uczucie bezwarunkowej miłości, przyjaźni, rodzinność i harmonię.

Czerwony Łapacz Snów

Czerwień wiąże się z pasją, namiętnością, działaniem i energią życiową. Wybierz łapacza w tym kolorze, jeśli chcesz przyciągnąć do swojego życia entuzjazm, siłę, ekscytację i akcję.

Żółty Łapacz Snów

Kolor żółty jest kolorem wesołym, przypomina o świetle słonecznym i jego sile. To kolor energii życiowej. Jeśli chcesz przyciągnąć optymizm, pozytywne nastawienie, radość, a także kreatywność wybierz łapacza w tym właśnie kolorze.

Pomarańczowy Łapacz Snów

Pomarańczowy oznacza przygodę i sukces. Wybierz go jeśli chcesz przyciągnąć entuzjazm, ekscytację, inwencję i wytrwałość w dążenie do osiągnięcia swoich celów.

Zielony Łapacz Snów

Zieleń to odniesienie do natury, płodności i wzrostu. Wybierz ten kolor jeśli chcesz przyciągnąć zdrowie, równowagę, poczucie wolności i rozwoju osobistego.

Niebieski Łapacz Snów

Niebieski to odniesienie do czystego nieba i spokojnego morza. Wybierz ten kolor, jeśli chcesz przyciągnąć zdrowie, spokój oraz poczucie dobrego samopoczucia i pewności siebie.

Fioletowy Łapacz Snów

Kolor fioletowy wiąże się z siłą, luksusem, szlachetnością, mądrością i duchowością. To kolor dla łapacza, który przyciągnie szczęście, dobrobyt, stabilność, doświadczenie i wiedzę.

Jak aktywować łapacza snów?

Aby łapacz snów mógł działać według swojego przeznaczenia, należy wykonać prosty rytuał jego aktywowania.

Tuż przed świtem należy stanąć w kierunku wschodzącego słońca i unieść łapacz snów na wysokości serca.  Następnie należy zamknąć oczy i skoncentrować się na pozytywnych myślach, najszczęśliwszych etapach w życiu. W ten sposób magia amuletu zostanie pobudzona.

Po całym zabiegu można go zawiesić nad łóżkiem, skierowany do promieni wschodzącego słońca, tak aby każdego ranka, złe moce mogły zostać zniszczone.